Czarna Góra

Zapraszamy Cię do wyjątkowego miejsca, którego historia i niezwykłe położenie sprawią, że przeniesiesz się do całkowicie nowej krainy, niczym niezakłóconego wypoczynku.

Czarna Góra, to miejscowość należąca do polskiego Spisza, a ściślej – położona jest na historycznych terenach Zamagurza Spiskiego, które tworzy łącznie 14 miejscowości. Wraz z sąsiednim Jurgowem i Rzepiskami – Czarna Góra przynależy do Gminy Bukowina Tatrzańska.

Nazwa wzięła swój początek z wyglądu wzniesienia, na którym została ulokowana, a które to wzniesienie pokryte było ciemnym lasem świerkowym. Wraz z postępującym osadnictwem, lokalna ludność wycięła ciemny las. Obecnie miejscowość dzieli się na dwie części – Czarną Górę oraz Zagórę. Przynależy do niej też przysiółek o nazwie Sołtystwo.

Krótka historia

Od południa Spisz przecina granica państwowa ze Słowacją. Czarna Góra po raz pierwszy wspomniana została w kronikach z 1589 roku, w której wzmiankowano o pasterzach z Czarnej Góry, wypasających owce nad Jaworowym Stawem w Tatrach. Pasterstwo, było głównym zajęciem tubylców, przez wzgląd na trudne warunki panujące na skalnej i suchej ziemi. Wraz z postępem czasu, wielu mieszkańców wyemigrowało do sąsiednich państw oraz do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, na terenie Czarnej Góry – tuż obok mostu na rzece Białka znajduje się osiedle romskie. Czarna Góra była też związana z klasztorem Cystersów. To właśnie tutaj, znajdziecie Zagrodę Korkoszów, będącą filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W miejscowości znajdują się dwie szkoły, dwa Kościoły oraz dwie remizy OSP, jednak władzę sprawuje jeden sołtys.

Miejsce, które warto odwiedzić

Do jednego z najbardziej malowniczo położonych wzniesień Czarnej Góry należy Litwinka. Na jej szczycie w 2000 roku postawiono Krzyż Milenijny, wzorowany na tym znajdującym się na Giewoncie. Z altany widokowej znajdującej się obok Krzyża podziwiać można pełną panoramę Tatr od wschodu do zachodu. Widać także zarys Magury spiskiej ciągnącej się od Tatr Bielskich do Pienin, a nawet Trzy Korony na wschodzie. Na zboczach Litwinki działa również wyciąg narciarski o tej samej nazwie.

W Czarnej Górze znajdziecie wyraźny wpływ kultury spiskiej, która jest tutaj do dzisiaj kultywowana zarówno w folklorze, tradycjach, zwyczajach oraz budownictwie. Mimo, iż miejscowość jest bezpośrednią sąsiadką góralskiej Bukowiny Tatrzańskiej – tutaj, wyraźnie słychać różnice gwarowe, inny styl muzykowania czy chociażby stroje regionalne, które niemal całkowicie różnią się od góralskich.

Turystyka na Podhalu

Czarna Góra od kliku lat rozwija się turystycznie. Niewątpliwie dużym krokiem do przodu było zbudowanie tutaj na południowych stokach miejscowości wyciągu narciarskiego Koziniec-Ski. Na wysokości 1000 m n. p. m. znajdziecie czterotorową kolej krzesełkową o długości 650 metrów. Na wyciągu, prócz świetne przygotowanych tras, zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy – znajdziecie wszystko, czego potrzeba, by świetnie spędzić czas. Czeka na Was stylowa karczma, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, kącik zabaw dla dzieci z profesjonalną opieką, gdzie możecie zostawić swoje pociechy oraz parking. Stok jest nasłoneczniony i można z niego podziwiać przepiękne panoramy na Tatrzańskie szczyty.

Ze szczytu Czarnej góry podziwiać można widoki na Tatry Polskie Słowackie, Beskidy, Pieniny, Gorce, Babią Górę. Wszystkim amatorom pieszych wędrówek i zakochanym w fotografii polecamy spacer szlakiem turystycznym przez sąsiednie Rzepiska. Nawet amatorskie zdjęcia, zrobione ze stoków tej miejscowości oczarują każdego.

Wypocznij w Czarnej Górze

Czarna Góra to świetna baza do spędzenia urlopu na Podhalu. Jest to miejscowość spokojna i zaciszna, idealna do wypoczynku a przez wzgląd na dobrą lokalizację umożliwia szybki dostęp do sąsiedniej Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Zakopanego czy Nowego Targu. Serdecznie Zapraszamy do Villi Cicho Sza w Czarnej Górze!

Źródło: spisz.info

Zapisz się do newslettera