Janosik - gdzie powstawał kultowy polski serial?

Janosik - gdzie powstawał kultowy polski serial?

Janosik, czyli słowacki Robin Hood, od dawna rozbudzał wyobraźnię nie tylko mieszkańców Podhala. Ponad 40 lat temu powstał serial, który głęboko zapisał się w pamięci telewidzów. Tak bardzo, że teraz nie wyobrażamy sobie Janosika inaczej niż tylko z twarzą Marka Perepeczki. Gdzie nagrywano najważniejsze sceny z tego kultowego serialu?

Janosik - gdzie powstawał kultowy polski serial

Mamy w historii polskiej telewizji kilka takich produkcji, które się nie starzeją. Wręcz przeciwnie- wciąż przybywa im nowych fanów wśród młodszego pokolenia. Doskonałym przykładem jest kultowy serial „Janosik”, który na szklanym ekranie pojawił się w 1974 roku i już od pierwszych minut zawładnął sercami telewidzów!


Legenda zbójnika ze Słowacji

Juraj, czyli polski Jerzy, był postacią historyczną. Urodził się na Słowacji prawdopodobnie w 1688 roku. Pochodził z chłopskiej rodziny, pasał owce. Brał udział w Powstaniu Rakoczego przeciwko cesarzowi Józefowi I, później został strażnikiem zamkowym. I to właśnie w lochach poznał przywódcę zbójnickiej bandy, Tomasza Uhorczika, do której dołączył, a po jakimś czasie- przejął nad nią władzę. Wbrew romantycznej legendzie, Janosik złupionych bogactw nie oddawał biednym. Po każdym napadzie urządzał ze swoją „mafią” uczty i zabawy. Rozkochiwał w sobie panny, którym chętnie darował błyskotki. Jego sława nie trwała zbyt długo. Po napaści i zabiciu księdza, został złapany osądzony oraz stracony poprzez powieszenie na haku.

Serial, który zdobył nasze serca

Tyle historia. Jednakże dużo łatwiej jest nam wierzyć, że Janosik był polskim bohaterem, szlachetnym zbójnikiem, który, niczym Robin Hood, zabierał możnym i oddawał potrzebującym. Tak właśnie został pokazany w serialu w reżyserii Jerzego Passendorfera. I możemy czytać, że był tylko biednym, wygłodzonym góralem, czy młodym chłopakiem, a i tak przed oczami mamy twarz Marka Perepeczki, odtwórcy roli głównego bohatera. Dla Polaków Janosik już na zawsze będzie dobrze zbudowanym, silnym i szlachetnym mężczyzną.

Zdjęcia do serialu kręcono na terenie rezerwatu „Białka”, w Dolinie Chochołowskiej, w zamku na Pieskowej Skale w pobliżu Ojcowa, w zamku Ogrodzieniec w miejscowości Podzamcze, w Dębnie Podhalańskim, w Warszawie, w Pradze oraz Zamku Orawskim w miejscowości Oravský Podzámok (Słowacja).

Przełom Białki pod Krempachami

Przepiękne krajobrazy nad rzeką Białką stały się tłem dla wielu scen serialu „Janosik”. W Rezerwacie Białki znajduje się także jaskinia Obłazowa, która wystąpiła w serialu, ale tylko … z zewnątrz. Wnętrza jaskini janosikowej bandy zostały nakręcone w studio w stolicy Czech. Praskie studio było dużo większe od warszawskiego i można było swobodnie kręcić poszczególne sceny. W Nowej Białej została nakręcona scena spotkania Janosika z hrabianką Klarysą, w którą wcieliła się zjawiskowa Anna Dymna.


Dolina Chochołowska

Wiele scen rozegrało się w Dolinie Chochołowskiej, między innymi ślub Janosika i Maryny. Ta najdłuższa i największa dolina Tatr jest wymarzonym tłem dla romantycznych scen, rozgrywanych pomiędzy głównymi bohaterami. Warto wspomnieć, że uzyskanie zgody na kręcenie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie było takie proste- jednak ekipie Passendorfera udało się to. Dzięki temu możemy podziwiać wyjątkową urodę Doliny Chochołowskiej w serialu.


Zamek na Pieskowej Skale

Ten wyjątkowy zabytek, znajdujący się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego już nie raz był na ekranie. Jego wyjątkową urodę docenili twórcy „Pana Wołodyjowskiego”, „Królowej Bony”, „Potopu”, serialu „Stawka większa niż życie”, czy „Ogniem i mieczem”.W serialu o Janosiku zamek był siedzibą hrabiego Horvatha.


Dębno Podhalańskie

Kościół w Dębnie był świadkiem ślubu Janosika i Maryny. Powstał on w drugiej połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni, wzniesionej jeszcze w XIII wieku. Zabytek ten jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów gotyckich w Polsce.


Zamek w Ogrodzieńcu

Ruiny zamku znajdują się w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. To właśnie tutaj rozegrały się plenerowe sceny, które możemy obejrzeć w ostatnim, jakże smutnym, odcinku, w którym naszego bohatera oraz jego kompanów czekała okrutna śmierć.


Ciekawostki z planu

Mówi się o tym, że w trakcie kręcenia serialu obsada zżyła się ze sobą i często spędzała razem wolny czas. Atmosfera wesołości nie opuszczała ekipy. Dzięki temu, aktorzy dobrze dogadywali się ze sobą na planie, wspierali nawzajem, a praca szła sprawnie. Czasami jednak zdarzały się ...bójki. Tak właśnie skończyła się imieninowa impreza Jerzego Cnoty, serialowego Gąsiora. Aktor o mały włos nie pożegnał się przez ten wybryk z serialem. Obsada zaprzyjaźniła się również z okolicznymi góralami. Szczególnie Bogusz Bilewski- Kwiczoł, który po zdjęciach lubił przesiadywać z miejscowymi w karczmach.


Zapisz się do newslettera